środa, 21 czerwca 2017

Playlista: Folk Metal Vol.2

Dla mieszkańców półkuli północnej oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Gdybym nie musiała wstać jutro rano do pracy, to dzisiejszą noc spędziłabym prawdopodobnie na piciu miodu, słuchaniu odgłosów ogniska i szukaniu kwiatu paproci. Wstać rano jednak muszę i jedyne co mogę zrobić to pofolkować sobie przed snem.Grafika wygląda znajomo, prawda? Tego samego zdjęcia używałam rok temu do zilustrowania pierwszego wpisu na blogu. W tym wpisie była właśnie taka folkowa playlista. Sądząc po ilości wyświetleń chyba wam się spodobała, więc stwierdziłam, że przydałaby się powtórka z rozrywki. 

Utwory, które znalazły się na playliście pochodzą z albumów wydanych w drugiej połowie ubiegłego roku oraz w pierwszej połowie obecnego. Tradycyjnie jest ich dwadzieścia.
Tracklista:
1. Krayenzeit - Tenebra
Na początek po niemiecku. Krayenzeit pochodzą z Ludwigsburga i grają razem od 2011 roku. Dotychczas wydali dwa albumy. "Tenebra" pochodzi z albumu o tym samym tytule, który ukazał się w sierpniu 2016 roku. 

2. Salduie - Bosnerau
Salduie powstało w 2010 roku w hiszpańskim mieście Zaragoza. 11 grudnia ubiegłego roku ukazało się drugie wydawnictwo zespołu zatytułowane "Belos" i na nim właśnie znalazł się utwór.

3. Folcore - Desperation
Białorusini zadebiutowali w 9 lutego albumem "Haeresis", wydanym przez Soundage Productions. 

4. Łysa Góra - Ripni Kalinke
Nie mogło zabraknąć rodzimego akcentu w postaci Łysej Góry. Album "Siadaj, nie gadaj" miał premierę 6 maja podczas gdańskich eliminacji do Jarocin Festiwal.

5. Harpyie - Jagdfieber
Kawałek wzięty z płyty "Anima", która wyszła 28 kwietnia. Załoga musi lubić Equilibrium, bo to po nich słychać. 

6. O'Hamsters - Winterhill
Dla odmiany nieco bardziej punkowo i nieco mniej poważnie. Jajcarze z Winterhill pochodzą z Kijowa. Premiera "Gde my ni byvali" odbyła się 21 lutego.

7. Jonne - En olé
Pozycja może nie stricte metalowa, ale zdecydowanie folkowa. Jonne jest takim weteranem sceny, że jego eksperymenty zasługują na honorowe miejsce. 28 kwietnia spod skrzydeł wytwórni Playground Music Scandinavia wyfrunął krążek "Kallohonka". To już druga solowa produkcja w karierze muzyka.

8. Skálmöld - Niðavelli
Kołysanki drzewa Yggrasil czyli "Vögguvísur Yggdrasils" - taki tytuł nosi ostatnia sztuka autorstwa islandzkich Wikingów. 

9. Alestorm - No grave but the Sea
W sierpniu będziemy mogli zobaczyć ich na żywo na Czad Festiwalu w Straszęcinie. Co oznacza jeszcze dwa miesiące czekania. Tymczasem od 26 maja można słuchać albumu o tym samym tytule.

10. Vanaheim - The Dwarven Chant
U sympatyków mitologii nordyckiej słowo Vanaheim (które oznacza siedzibę Wanów, bogów urodzaju i płodności) jest dość popularne, jest zatem kilka kapel o tej samej nazwie. Tutaj będzie mowa o tegorocznych debiutantach z Tilburga w Holandii. Ich pierwsza EPka zatytułowana "The House Spirit" wyszła 15 kwietnia.

11. Apocalypse Orchestra - Flagellants' Song
Jeśli na dźwięk "Pie Iesu Domine" spodziewasz się odgłosu książki uderzającej w głowę, to chyba Cię polubię. Jeśli doom i folk brzmi dla Ciebie obiecująco, to polubisz się z tymi Szwedami. Niedawno Despotz Records wydało ich pierwszy album.

12. Aeternam - Fallen Is the Simulacrum of Bel
Zespół jest z Kanady, ale źródeł inspiracji szukają na Bliskim Wschodzie. Krążek "Ruins of Empires" jest dostępny od 10 lutego.

13. Cnoc An Tursa - The Standard on the Braes O Mar
17 lutego Szkoci wypuścili drugą już w swojej karierze płytę zatytułowaną "The Forty Five".

14. Bucovina - Astepta-Ma Dincolo (De Moarte)
Singiel z grudnia ubiegłego roku. Został nagrany w hołdzie Adrianowi Ruginie, wieloletniemu technicznemu zespołu. Był jedną z ofiar pożaru w nieistniejącym już klubie Colectiv w Bukareszcie. 

15. White Raven - Life
Kolejni tegoroczni debiutanci i kolejny zespół z Hiszpanii. Płyta "In the Forest" miała premierę 20 stycznia.

16. Nachtgeschrei - Aus dem Licht
Nic nie poradzę na to, że polubiłam się z niemieckim. Album "Tiefenrausch" jest już szóstym w karierze zespołu.

17. Zmey Gorynich - Медвепляс
Jak piszą sami o sobie na swoim profilu na Bandcampie, "są tak rosyjscy, jak tylko się da - w pełni wyposażeni w wódkę, niedźwiedzie, komunizm i śnieg". "Malafya" dostępna od 15 listopada ubiegłego roku.

18. Finterfrost - Bottle Gods
"Bottle Gods" jest pierwszym kawałkiem na albumie "YOLO", który ukazał się 14 września  ubiegłego roku. 

19. Skyclad - The Measure
Skyclad best Martina to nie to samo, ale dalej się ich przyjemnie słucha. Album "Forward into the past" wypłynął 28 kwietnia nakładem Listenable Records.

20. Wolfchant - Wolfchant (A Wolf to Man)
Zestawienie otworzyłam zespołem z Niemiec, to i Niemcy zestawienie zamkną. Tym razem dla odmiany śpiewający po angielsku. Album "Bloodwinter" wydano 13 stycznia.

Źródło grafiki: Pixabay

0 komentarze:

Prześlij komentarz